511 656 488

TRANSPORT LAWETĄ ZIMĄ

JAK JEŹDZIĆ Z LAWETĄ ZIMĄ?

Zimowa aura jest sporym utrudnieniem dla kierowców, rośnie ilość wypadków ze względu na ujemne temperatury, śnieg, lód i szybciej zapadający zmrok. Jazda ciężkim zestawem składającym się z załadowanej autolawety i lawety nie ułatwia tego zadania. Jak w takim razie przygotować się do tego zadania by bezpiecznie dojechać do celu?

BEZPIECZNA JAZDA Z LAWETĄ W ZIMOWYCH WARUNKACH

Planując transport w warunkach zimowych warto się do niego w odpowiedni sposób przygotować. Fundamentalną sprawą, o której należy pamiętać to ogumienie dostosowane do pory roku, o odpowiedniej głębokości bieżnika i ciśnieniu. Letnie opony są zbudowane z innej mieszanki, co w warunkach zimowych będzie powodowało twardnienie gumy i spadek efektywności działania opony. Niedostateczna grubość bieżnika spowoduje ślizganie i utratę przyczepności, natomiast zbyt niskie ciśnienie spowoduje ryzyko utraty panowania. Należy pamiętać o równomiernym rozłożeniu ciężaru na lawecie tak, aby prowadzony zestaw zachowywał się stabilnie i łatwo pokonywał łuki. Przewożony towar musi być mocno spięty pasami, aby ograniczyć ruch ładunku. Przed wyjazdem warto sprawdzić zaczep – w najgorszym przypadku może dojść do odłączenia się autolawety od lawety, co stwarza poważne zagrożenie. Ruszając nie bójmy się sprawdzić hamulców lawety wykonując stanowcze hamowanie, chyba nie trzeba nikomu tłumaczyć skutków podróży z niesprawnym układem hamulcowym. Poruszając się po drogach należy wykonywać płynne manewry i dostosować prędkość do warunków.

CO ROBIĆ W RAZIE NIEBEZPIECZEŃSTWA?

Największym niebezpieczeństwem podczas podróży najazdem z lawetą są inni uczestnicy ruchu wliczając w to pieszych, którzy wykonując często nieprzemyślane ruchy jak wtargnięcie na jezdnie lub gwałtowne, nieuzasadnione hamowanie nie pomyślą, że hamowanie pojazdem z lawetą znacząco wydłuża drogę hamowania, aby uniknąć kolizji należy przewidzieć zachowanie innych uczestników ruchu i zachować odpowiedni dystans.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *